Výživa dětí a zelené potraviny

12.11.2008, 21:19, Nina Schlossarová

Jakmile zelená miminka povyrostou a jsou postupně přikrmována, je možnost začít jim podávat i zelené potraviny. Je to totiž to nejlepší, co po mateřském mléku mohou dostat.

Je dokázáno, že v ženském těle (stejně tak jako v mužském) je vysoký obsah nejrůznějších škodlivin.Jejich počet a množství se dá stanovit například pomocí rozboru vlasu. Ten tělu slouží jako jedna z možností, kde tyto látky skladovat a zároveň z těla vyloučit. Množství těchto škodlivin před početím můžeme stanovit jako 100%. Nechá-li si tatáž žena udělat rozbor vlasů nějaký čas po porodu, zjišťuje se, že došlo k významnému poklesu těchto látek v odrůstajících vlasech, a to téměř o 50% původních hodnot. A kampak si myslíte, že se těch 50% ztratilo? Hádáte správně, jsou v těle právě narozeného miminka. Zřejmě proto, aby pro něj přechod z matčina lůna do zevního životního prostředí nebyl takovým šokem a už vědělo, že v dalším životě nebude vše tak prima jako v předchozích devíti měsících.

Co všechno mohou zelené potraviny pro malé hastrmánky udělat dobrého?

Především ihned eliminují škodliviny, které již jsou v jejich tělíčkách. Těm škodlivinám, které jsou přijímány s potravou, nápoji a vdechovaným vzduchem, případně i přes jemnou pokožku, zabraňují v jejich ukládání do kostí, lymfatického systému, podkoží, jater a vůbec do všech systémů a orgánů. Vláknina řasy vyvazuje těžké kovy a odvádí je pryč z organismu. Podporou vylučovacích funkcí jak v trávicího systému, tak i vylučovací funkce ledvin se daří odstraňovat ty škodliviny, které se na vlákninu řasy nenavazují.

Zelené potraviny dodávají rozvíjejícímu se imunitnímu systému, do něhož každou chvíli těžce zasahují neustále přibývající pravidelná očkování, sílu rychleji dozrát a tak se snadněji vypořádat s reakcemi na očkování a okolní podněty virové, bakteriální, plísňové i parazitární. Navíc dodávají i nezbytné živiny, které v přirozené stravě chybí a které jsou nesmírně důležité pro správný vývoj a růst.
V období růstu, zejména však v těch periodách, kdy nám vodníčci doslova rostou před očima až o
několik centimetrů během několika málo týdnů, jsou na jejich organismus kladeny obrovské nároky na přívod živin, aby mělo tělo z čeho růst. Pokud tomu tak není, dochází často k poruchám růstu, k různým poškozením především obratlům páteře, objevují se noční bolesti dlouhých kostí, občas i křeče z nedostatku základních minerálů.

Zelené potraviny podporují i takzvaný psychomotorický vývoj. To znamená rozvoj koordinace pohybů a zároveň i abstraktních funkcí mozku odpovědných za vývoj logického myšlení, představivosti, paměti, mluvení.
Ochranou vnitřního prostředí jednotlivých buněk i systémů zelené potraviny předchází či výrazně zpomalují projevy některých geneticky podmíněných onemocnění, která se projeví až během významného oslabení organismu, což může způsobit i již zmiňovaný rychlý růst.

Udržováním pořádku v trávicím traktu (správného složení střevní mikroflóry) a v játrech mírní až odstraňuje projevy alergii, ať již dětského ekzému (taky, co by to bylo za hastrmánka s rudými ekzematickými plochami), či projevy slizničních alergií dýchacích cest. Pochopitelně i předchází vzniku všech infekčních onemocnění. A když náhodou se nějaké objeví, pak je jeho průběh kratší a mírnější a nemusí se nasazovat antibiotika.

Může se však stát, že takto zdravý a energií překypující neposeda se poraní. Zelené potraviny mu pomohou urychlit hojení těchto úrazů a zabrání jejich případným komplikacím
Jak vidíte, zelené potraviny přináší do života našich dětí kvalitu.
Dávkování zelených potravin u dětí do 3 let je individuální a je zde důležité zohlednit jejich zdravotní problém a hlavně formu podání, aby nedošlo například k zastrčení tabletky řasy do nosu či zvukovodu. Proto je lepší je nadrtit a podat třeba s nápojem. Snazší je dětem podávat ječmen.
Preventivní dávka u batolat je 2-3×1 tabletka řasy denně, či 1 lžička ječmene rozdělena do 2-3 denních dávek.
U dětí nad 3 roky až do 12ti let, či hmotnosti 40 kg, se podávají dávky zpravidla poloviční, než jsou dávky pro dospělé. Pokud však devítileté či desetileté dítě dosáhne, či překročí hmotnost 40 kg, může již mít dávky jako dospělý člověk.

Předávkování zelenými potravinami prakticky není možné. Už jste se někdy předávkovali špenátu, nebo mrkve?
Ale dosti teorie, nyní je čas zelená miminka naučit, že to, co již ochutnala během nitroděložního života a pak v mateřském mléce je dostupné i nadále a že jim to náramně svědčí. A tak ať se z nich stanou zdraví, veselí, roztomilí a energií nabití hastrmánci.

Autor článku: MUDr. Lacina