Zelené potraviny a akné

Akné, česky trudovina, je vždy spojováno s obdobím dospívání a pohlavního dozrávání, kdy probouzející se hormony v našem těle vítězí nad zdravým rozumem a soudností a naše nejbližší okolí má co dělat, aby tuto situaci, spolu s námi, ve zdraví přestálo. Ne vždy je průběh tohoto onemocnění bez komplikací a ne vždy projevy akné odezní po skončení puberty. Akné trápí stále dlouhodoběji, stále úporněji a stále častěji bez rozdílu ženy, muže, dospívající i již zralé jedince.

Vliv na zhoršování projevů akné má celá řada obecně známých škodlivin.

Především pak:

moderní způsob života, velké množství nezdravé a dráždivé stravy, soustavné překyselování organismu perlivými nápoji, sladkostmi, dále stres, kouření, alkohol, výrazně oslabený imunitní systém, přítomnost dráždivých látek v ovzduší, přesušování pokožky vysokým obsahem chlóru ve vodě, nekvalitní prostředky osobní hygieny a nejrůznější druhy nevhodné kosmetiky.

Důležité jsou i vnitřní hormonální příčiny, u žen pak zejména období nastupujícího cyklu a často pak průběh cyklu jako takového.

Existuje řada zaručených návodů jak na pupínky. Vesměs se snaží řešit tento problém lokálně, tedy potlačit projevy akné. Komplexním řešením se tyto postupy nezabývají, protože by pak výrobci různých krémů, mastí, roztoků, pleťových masek a dekorativní, či léčebné kosmetiky určené pro léčbu akné ztratilo část svých zákazníků a to rozhodně není v jejich plánech.

Řešením je komplexní přístup k tomuto onemocnění.

Nesmírně důležitá jsou režimová opatření, která buď zcela respektujeme nebo alespoň trvale a podstatně dodržujeme. Některé negativní vlivy sice můžeme jen těžko odstranit, avšak odstraňme alespoň ty, které individuálně odstranit lze. Lokální péče je jistě rychlou a častou krátkodobě účinnou pomocí a není třeba se jí vzdávat, nicméně konečné řešení je opravdu v komplexním přístupu. A ten spočívá především v očistě organismu, odstranění jeho překyselení, dodání živin a nastartování imunitního systému. A to dokonale umí zelené potraviny, zejména pak Mladý ječmen, s nímž jsou v léčbě akné opravdu skvělé výsledky. Je třeba počítat, často i s opakovaným, zhoršením stavu akné, protože čištění organismu postupuje opravdu zevnitř směrem na povrch. Povrchové projevy akné se během užívání ječmene v dávce 2-3×1 lžička denně velmi rychle uklidní a vše se zdá být v pořádku. Náhle se však objeví nové projevy akné. Jedná se o takzvané hluboké záněty, které se postupně dostávají k povrchu pokožky. Zde, po svém objevení se, vyděsí majitele těchto hlubokých zánětů a způsobí paniku, že Mladý ječmen nefunguje. Naopak, funguje a velmi dobře funguje a tento jev se bude opakovat tak dlouho (třeba i 5x až 6x), než opravdu všechna hluboká ložiska jsou odhalena, vytlačena na povrch a zde odhojena. V praxi jsem se již s touto situací několikrát setkal. Minimální doba užívání Mladého ječmene k úspěšnému vyléčení akné je nejméně 6 měsíců soustavného užívání, tedy i v případech, kdy vše třeba již po měsíci vypadá skvěle a uživatel má tendenci užívání skončit, protože to, podle jeho názoru i momentálního vzhledu, není třeba. Občas opravdu stačí poměrně krátká doba na zlepšení stavu pleti, avšak samo akné vyléčené ještě jistě není. Platí to zejména pro rozsáhlé projevy typu akné conglobata, kdy jednotlivá ložiska splývají v rozsáhlé plochy jak na obličeji, tak i v dekoltu či na zádech a po jejich odhojení zůstávají nepěkné jizvy. V těchto případech je nutné Mladý ječmen užívat nejméně rok. A chcete-li mít jistotu, že se Vám po čase stav pleti opět nezhorší, pokračujte nejen v režimových opatřeních, ale i v užívání Mladého ječmene, nejlépe v obojím trvale, či si alespoň 1x ročně dopřejte očistnou kůru pomocí Mladého ječmene v délce minimálně 3 měsíců.

Autor: Mudr. Lacina